Všetci milujeme slnko a svetlo. Problémom však je, že naše oči s nimi majú iba problémy. Slzia, sú začervenané, podráždené, suché,... (a to ani nehovoríme o vráskach, ktoré vznikajú kvôli častému žmúreniu). Až *9 z 10 ľudí je dnes citlivých na svetelné žiarenie, ktoré je okolo nás neustále - vonku aj vnútri. Je tu však riešenie - najmodernejšia technológia v podobe fotochromatických okuliarov. Čo sú a kedy je vhodné ich mať? Poďme sa na to pozrieť!

Čo sú to fotochromatické sklá a ako fungujú?

 

Fotochromatické sklá - tiež známe ako inteligentné či samozafarbovacie sklá -  patria medzi najinovatívnejšie technológie v oblasti zrakových pomôcok, ktorá prináša výhodu pohodlia a 100 % zraku vo vnútorných aj vonkajších prostrediach. Sú vyrobené tak, aby boli v interiéri číre, no po vystavení sa slnečnému žiareniu stmavnú. Tieto šošovky meniace farbu sú vynikajúce pri ochrane vašich očí pred UV žiarením a škodlivým modrým svetlom z digitálnych zariadení – obe známe tým, že môžu spôsobovať problémy s očami.

Samozafarbovací proces fotochromatických skiel je automatický a rýchly. Keď sú okuliare vystavené slnečnému svetlu, fotoreaktívne chemikálie v sklách reagujú na ultrafialové žiarenie. Tento proces spôsobuje, že sklo sa stáva tmavším, aby ochránilo oči pred nežiaducim oslnením a škodlivými účinkami UV žiarenia. Keď je okolie opäť menej osvetlené, napríklad pri prechode do vnútorného prostredia, sklo sa pomaly vráti späť do transparentného stavu. Zatmavenie trvá cca 30 sekúnd, následné vrátenie do číreho stavu trvá cca 5 minút.

Kedy môžete nosiť fotochromatické okuliare?

 

Fotochromatické okuliare sú vhodné pre každého, kto si chce dopriať pohodlnú a maximálnu ochranu očí hlavne však pre tých, ktorí nosia okuliare neustále a nestriedajú ich s kontaktnými šošovkami. 

Sú praktické aj pre aktívnych ľudí, ktorí sa zúčastňujú na rôznych outdoorových aktivitách (napríklad turistika, cyklistika, lyžovanie a plávanie), keďže im samozafarbovacie sklá umožňujú vidieť jasne aj v silnom slnečnom svetle a zároveň chránia.

Naše prémiové samozafarbovacie sklá si zamilujú aj šoféri, pretože sú navrhnuté tak, aby stmavli iba v reakcii na UV svetlo, takže svetlá áut či lámp na ne nebudú mať žiadny vplyv.
 
V neposlednom rade sú fotochromatické okuliare skvelou voľbou dokonca aj pre citlivé detské oči, ktoré sú veľmi náchylné na poškodenie UV žiarením.
 

Typy fotochromatických skiel na eyerim

Na eyerim si môžete byť istí 100 % kvalitou samozafarbovacích skiel, ktoré vám prinášame v spolupráci so svetovým optickým gigantom EssilorLuxottica. Na výber u nás máte:

 

1) Štandardné fotochromatické sklá (Transitions Signature GEN 8®) – tieto adaptívne sklá 8. generácie sú určené na celodenné nosenie. V interiéri sú len jemne sfarbené (takmer číre), no pôsobením UV svetla stmavnú. Poskytujú 100 % ochranu pred UV žiarením a sú dostupné v 2 farbách: hnedá (zvyšuje kontrast) a sivá (neutrálna, podporuje správne farebné videnie).

 

2) Prémiové fotochromatické sklá (Transitions XTRActive®) - naše najtmavšie samozafarbovacie šošovky. Sú optimálne pre ľudí, ktorí trávia väčšinu času vonku a zároveň sú vhodné aj pre šoférov. Tieto sklá zostávajú čiastočne zatmavené aj v interiéroch.