22.2.2021 15368 pozretí 3 minúty čítania Prejsť na e-shop

Ako čistiť okuliare? Rukáv, utierky a alkohol ich poškodia!

Buďme k sebe úprimní. O nové okuliare sa dôkladne staráme hlavne prvé týždne od kúpy a potom postupne skĺzneme k čisteniu dychom, slinami, šúchame ich rukávom, vreckovkou, či dokonca alkoholovými vlhčenými utierkami. Možno ani neviete, že si tak môžete poškodiť povrchovú vrstvu, vďaka ktorej sú okuliare antireflexné a odolné voči zahmlievaniu. Profesionálni optometristi čistia okuliare takto. Ak si na to zvyknete, môžete predĺžiť ich životnosť aj o niekoľko rokov.

1.   Okuliare opláchnite pod prúdom vlažnej vody

Zbavíte sa tak najväčšej špiny a prachu. Dajte si pozor, aby voda nebola príliš horúca, mohla by poškodiť rám okuliarov a náter.

2.   Na brušká prstov si kvapnite bežný saponát a jemne ho roztrite

Stačí naozaj len jedna kvapka, nakoľko prípravky na umývanie riadu sú veľmi koncentrované. Vyhnite sa takým, ktoré sú šetrné k vašej pokožke, obsahujú totiž balzam a krém, ktorý vaše sklá môže zamastiť. Pri umývaní myslite nie len na sklá, ale aj rám, nosníky a miesta, kde sa ohýbajú. Tu sa totiž zhromažďuje aj váš pot, mastnota z pleti a make-up. Na záver zmyte saponát pod tečúcou vodou.

3.   Okuliare osušte jemným uterákom či textilnou utierkou

Savú textíliu na okuliare jemne pritláčajte, ale nešúchajte ich. Na leštenie slúži handrička z mikrovlákna.

Okuliare je potrebné čistiť handričkou z mikrovlákna

4.   Suché okuliare vyleštite handričkou z mikrovlákna

Nepoužívajte vlhčené utierky, ktoré sú texturované a môžu okuliare poškriabať, tobôž ak obsahujú alkohol. Špeciálnu handričku z mikrovlákna zoženiete v ktorejkoľvek optike. Pred každým použitím ju zľahka otrepte od prachu.

5.   Noste poruke čistiaci sprej z optiky

Samozrejme, že nie vždy budete mať poruke vhodný saponát a umývadlo. Na takéto prípady slúži špeciálny čistiaci sprej. Šetrným spôsobom odstraňuje aj mastnotu a agresívny pot. Z povrchu okuliarov sa rýchlo vyparuje a navyše pomáha proti zahmlievaniu.

Chráňte svoje okuliare pred poškodením v pevnom puzdre
Najčastejšie chyby pri čistení okuliarov:

- Okuliare nenoste na hlave. Stránice tak rozťahujete a po čase vám budú okuliare padať z tváre. Škodí im aj mastnota z vašich vlasov, čela, make-up a lak na vlasy.
- Pri čistení okuliarov nevynechajte ani rám.
- Neskladujte okuliare bez puzdra len vo vrecku nohavíc, košele či kabátu.
- Nenoste okuliare zavesené vo výstrihu pulóvra.
- Nikdy nepoložte okuliare šošovkami smerom dole.
- Nevystavte okuliare náhlym zmenám teploty.
- V lete nenechávajte okuliare v aute, obzvlášť nie na palubovke.
- Nepoužívajte pri čistení alkohol. Môže poškodiť špeciálnu chemickú zlúčeninu, vďaka ktorej sú vaše okuliare antireflexné a hydrofóbne.
- Nepoužívajte sliny, krémy a saponáty s balzamom.
- Nešúchajte sklá rukávom, vreckovkou, toaletným papierom ani ničím z celulózy, ktorá je drsná a môže ich poškriabať.
- Nesnažte sa zoškriabať špinu nechtami.

Starostlivosť o okuliare vám ušetrí zrak aj peniaze. Stačia 2 minúty, handrička, sprej a pevné puzdro. Vďaka nim vám vaše okuliare vydržia celé roky a vaše oči budú chránené. Starajte sa o ne, máte len jedny!

Ondrej

Optometriu vyštudoval na univerzite v Česku a Lotyšsku. Už popri škole pracoval v menších optikách aj veľkých reťazcoch. Ako optometrista má za sebou vyše 3 000 vyšetrení a obslúžil viac ako 5 000 zákazníkov. V eyerime pracuje, pretože verí v pokrok a modernizáciu tohto odvetvia. Je presvedčený, že "každý si zaslúži kvalitné okuliare bez toho, aby musel predať obličku" :-) Spýtajte sa ho na čokoľvek v diskusii pod článkom!

Mohlo by vás zaujímať
Na veľkosti záleží - ako vybrať správnu veľkosť okuliarov

Odhaľte tajomstvo správneho výberu veľkosti dioptrických okuliarov. Zopár rád na to, ako sa uistiť, že vám vaše nové okuliare padnú ako uliate aj pri nákupe online.

4 dôvody, prečo by ste mali nosiť slnečné okuliare aj v zime

Slnečné dni sú túto zimu vzácnosťou. No keď sa dostavia, môže to byť pre oči pomerne vyčerpávajúce. Dajte vašim očiam toľko pozornosti, koľko si zaslúžia!

Čo keď nové okuliare nesadnú? Pomôže fén, prsty a 1 týždeň nosenia.

Kúpili ste si nové dioptrické okuliare a bolia vás z nich oči, alebo hlava? Tlačia vás? Padajú vám z hlavy? Objednať iný model nie je vždy riešenie. Najprv vyskúšajte tieto odporúčania našich optometristov.

Máte otázky? Spýtajte sa nášho optometristu.