22.11.2017 436794 pozretí 4 minúty čítania Prejsť na e-shop

Na veľkosti záleží - ako vybrať správnu veľkosť okuliarov

Dnes už kúpite online všetko. Dioptrické okuliare nie sú výnimkou a nakupovanie očnej optiky online nebolo ešte nikdy jednoduchšie. Tajomstvo toho, ako vybrať tie správne je jednoduché: poznať svoju veľkosť. Vieme, že bezchybne padnúce okuliare sú základom, no dosiahnuť to, aby naozaj sadli je niekedy výzvou. Preto sme pre vás dali dohromady tohto sprievodcu výberom veľkostí, ktorý vám odpovie na väčšinu vašich otázok. Prejdime si teda všetko od dôležitých rozmerov, ktoré pri výbere okuliarov potrebujete poznať až po zopár DIY tipov na to, ako si vašu veľkosť môžete zmerať sami.

Ako rozumieť rozmerom rámu

V prípade dioptrických, ale aj slnečných okuliarov je potrebné rozumieť hneď niekoľkým rozmerom, ktoré sú pri výbere veľkosti dôležité. Akým?

  
Šírka šošovky je horizontálny priemer šošovky v jej najširšom bode zvyčajne nazývaný optometristami aj “veľkosť oka”.

Výška šošovky meria šošovku vertikálne v jej najširšom bode a je často definovaná ako “standard”. Aj napriek tomu, že rôzne značky definujú štandardnú výšku rôzne, zväčša sa tento rozmer pohybuje v rozmedzí 32-38 milimetrov.

Šírka nosníka horizontálne meria časť okuliarov, ktorá sa nachádza nad nosom priamo medzi šošovkami a pohybuje sa zväčša od 14-24 milimetrov.

Dĺžka bočnice meria bočnicu okuliarov od miesta, kde sa nachádzajú pánty po koniec bočnice nachádzajúci sa za ušami vrátane ohnutej časti. Tento rozmer sa spravidla pohybuje v štandardných dĺžkach 135, 140 alebo 145 milimetrov.

Ako zistiť svoju veľkosť?

TIP #1: Skontrolujte veľkosť vašich aktuálnych okuliarov


Tí, ktorí už nejaké okuliare vlastnia, to majú o niečo jednoduchšie. Ak sa pozriete na ich vnútornú stranu, vo väčšine prípadov na nej nájdete sériu číslic, ktoré vyjadrujú veľkosť rámu a vyzerajú približne takto:  52 [] 22 145. Každý pár dioptrických okuliarov je odlišný a informácia o ich veľkosti sa môže nachádzať na odlišných miestach - zvyčajne je to vnútorná strana bočnice alebo nosníka. Ako z týchto číslic vyčítať veľkosť? Je to veľmi jednoduché. Jednotlivé čísla z kombinácie 52 22 145 znamenajú nasledovné:
• 52 mm je šírka šošovky
• 22 mm je šírka nosníka
• 145 mm je dĺžka bočnice

Ak tieto rozmery z vášho rámu vyčítate, porovnajte ich s rozmermi modelu, ktorý máte vyhliadnutý. Ak sú tieto čísla podobné alebo sa dokonca zhodujú, tak nemáte nad čím rozmýšľať. S veľkou pravdepodobnosťou vám nové okuliare sadnú rovnako dobre ako tie staré.

TIP #2: Odmerajte si veľkosť svojich terajších okuliarov sami


Ak sa žiadne čísla na vašich okuliaroch nenachádzajú alebo sa opotrebovaním zmazali, neznamená to koniec sveta. Teraz, keď už viete aké rozmery je v prípade okuliarov potrebné poznať, si možete váš rám jednoducho zmerať sami pomocou pravítka alebo krajčírskeho metra. DIY aktivitu si v rámci dnešného dňa môžete v zozname odškrtnúť a na ceste k hľadaniu správnej veľkosti nových okuliarov ste znovu o krok vpred.

TIP #3: Použite kreditnú kartu

Nie, nerobíme si srandu! Šírka kreditnej karty je približne rovnaká ako šírka štandardne veľkej šošovky (takisto označovanej ako “M” alebo “medium” veľkosť) a v tejto situácii môže slúžiť ako super pomôcka.

  
Vezmite kreditnú kartu, postavte sa pred zrkadlo alebo webkameru, položte jej krajnú časť ku stredu vášho nosa a skontrolujte kde približne končí jej druhá hrana. Ak karta končí súbežne s vašim okom, veľkostne vám najlepšie sadne štandardná veľkosť (M). Ak karta končí až za vašim okom, máte menšiu tvár a správna veľkosť je pre vás S. Ak sa naopak karta končí ešte pred koncom vášho oka, vaša tvár je širšia a lepšie vám sadne veľkosť L. Jednoduché a rýchle.

TIP #4: Skúste Magic Mirror


Ak chcete okrem merania vyskúšať ešte niečo iné, nezabúdajte na naše Magic Mirror. Tvár každého z nás sa líši, či už vo veľkosti, tvare alebo iných črtách. Magic Mirror je skvelým spôsobom na to, ako reálne vidieť, či vám okuliare sedia a ako vám pristanú. Môžete tak vyskúšať tisícky tvarov, farieb, typov a značiek až kým nenájdete tie správne - to všetko z pohodlia vášho domova. Aj napriek tomu, že sme vždy z nových technológií nadšení, musíme úprimne priznať, že rozmery okuliarov vo virtuálnom zrkadle nie sú úplne presné a treba pri skúšaní počítať s 2-3 milimetrovou odchýlkou. Na tom, aby sa virtuálne zrkadlo od toho klasického ani o trošku nelíšilo však každý deň pracujeme!

VEDELI STE, ŽE...?
• Väčšina okuliarov sa vyrába v štandardnej veľkosti, ako napríklad aj modely z eyerim collection. 
•  Mimochodom, štandardná veľkosť (M) sedí väčšine ľudí.
• Veľa značiek vyrába modely slnečných a dioptrických okuliarov iba v štandardnej veľkosti a väčšie/menšie veľkosti dovyrábajú v prípade bestsellerov.  

Tak, čo? Aká je vaša veľkosť? Jedna otázka a toľko veľa možností ako na ňu odpovedať. Skontrolujte vaše okuliare, ktoré už doma máte, otestujte svoje praktické zručnosti, vyskúšajte trik s kreditnou kartou alebo si zapnite naše Magic Mirror. Už nikdy sa vo výbere veľkosti neseknete. Pozrite si náš eyerim eshop a objavte tie pravé okuliare pre vás. 

Alica

Som členom tímu starostlivosti o zákazníka - jednou z najmladších v eyerim rodine. Viem ako na ľudí a starám sa o to, aby naši zákazníci z celej Európy mali každý deň na tvárach len úsmev. Veľa spievam, aj keď v tom neexcelujem a už nejaký ten deň si šetrím na svoje prvé mini prasiatko.

Mohlo by vás zaujímať
Prečo vlastne potrebujete športové slnečné okuliare a ako môžu zlepšiť váš výkon?

Prečo potrebujete športové slnečné okuliare? Aké typy šošoviek existujú a súvisí farba šošoviek s konkrétnym športom?

Čo je EYESHAKER? 3 jednoduché dôvody, prečo si ho zaobstarať

Už Vás unavuje čistiť si dioptrické či slnečné okuliare narýchlo okrajom trička? Chápeme! Je pravý čas vyskúšať niečo nové, nie?

Rýchly návod: Všetko, čo potrebujete vedieť o dioptrických šošovkách

Rozmýšľate, podľa čoho si vybrať dioptrické šošovky do vašich okuliarov? Najnovší blog vám všetko vysvetlí.

Máte otázky? Spýtajte sa nášho optometristu.