25.2.2020 57119 pozretí 4 minúty čítania Prejsť na e-shop

OTESTUJTE SA - TRPÍTE ASTIGMATIZMOM?

Pred pár mesiacmi sme vám priniesli blog so 6 najčastejšími očnými ochoreniami. Dnes by sme sa chceli zamerať na jedno z nich, a to ASTIGMATIZMUS. Toto ochorenie sa prejavuje nejasným až rozmazaným videním a zníženým rozlišovaním kontrastov či detailov. V mnohých prípadoch ani sami nevieme, že trpíme takýmto ochorením. Poďme sa teda pozrieť bližšie.

Čo je to astigmatizmus?

Astigmatizmus ide ruka v ruke s ostatnými očnými ochoreniami - napríklad ako ďalekozrakosť alebo krátkozrakosť, a spôsobuje rozmazané videnie. Ochorenie astigmatizmus je spôsobené nepravidelným tvarom rohovky alebo zaoblením očnej šošovky. Výsledkom je rozmazané videnie aj blízkych, aj vzdialených predmetov.

Diagnostika

Postupujte podľa nasledujúcich 4 bodov a zistite, či trpíte astigmatizmom. 

1) Zložte si vaše dioptrické okuliare. V prípade, že nosíte kontaktné šošovky, ponechajte si ich v očiach.
2) Zatvorte alebo zakryte si jedno oko
3) Udržujte minimálne 35 centimetrovú vzdialenosť od vašej obrazovky
4) Pozrite sa na obrázok nižšie, čo vidíte?

TEST 1

Ako odhaliť astigmatizmus 1 online test očné ochorenie eyerim

VÝSLEDOK

Ako odhaliť astigmatizmus 1 online test očné ochorenie eyerimPokiaľ máte prirodzene zdravý zrak, prípadne korigovaný správnymi dioptriami, tak by ste mali vidieť jasne čierne a biele kruhy. Pokiaľ vidíte rôzne odtiene šedej než čiernu alebo bielu, odporúčame navštíviť vášho optometristu. A ak vidíte len šedý kruh, tak by ste mali čím skôr navštíviť vášho lekára.

TEST 2

Ako odhaliť astigmatizmus 2 online test očné ochorenie eyerimPokiaľ vidíte niektoré z čiar hrubšie alebo tmavšie než ostatné, mali by ste navštíviť očného lekára. So zdravým zrakom by ste mali vidieť všetky čiary rovnako hrubé a čierne.

UPOZORNENIE: Nepoužívajte tieto testy na samodiagnostiku. Pre presné výsledky by ste mali navštíviť vášho očného lekára. 

Liečba

Váš očný lekár alebo optometrista bude liečiť toto ochorenie vhodnými dioptrickými okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami, ktoré napravia astigmatizmus (alternujú spôsob, ako bude dopadá svetlo do oka). Ďalší spôsob liečenia je neinvazívna metóda, a to tak, že pacient nosí špeciálne tvarovaný set pevných kontaktných šošoviek, ktoré postupne zmenia tvar jeho rohovky. Poslednou možnosťou je aj laserová operácia, avšak tá patrí do najdrahšej kategórie liečby.

Astigmatizmus je liečiteľné očné ochorenie - či už s laserom, špeciálnymi kontaktnými šošovkami alebo s dioptrickými okuliarmi. Pokiaľ budete nakupovať dioptrické okuliare online na eyerim e-shope, nezabudnite vyplniť informácie o cylindri a osi cylindra do objednávky. V prípade akýchkoľvek otázok neváhajte kontaktovať naše najmilšie zákaznícke oddelenie, v ktorom vám radi poradia. A na koniec - nezabudnite navštevovať vášho očného lekára aspoň raz ročne. 

 

Martin

Vždy som chcel vidieť a zažiť toľko miest, ľudí, kultúr a chutí koľko sa len za jeden život dá stihnúť. Odkedy som založil eyerim, dni sú kratšie, času menej, a preto aspoň veľa čítam. Nedávno som vyliezol na Mt. Kilimanjaro a už sa obzerám po ďalších výzvach - jednou z nich je Aconcagua. Tou najväčšou výzvou je však pre mňa stále eyerim a s ním sa chcem dostať najvyššie.

Mohlo by vás zaujímať
5 rýchlych cvikov pre zdravé oči, ktoré možete robiť doma aj v práci

Pokiaľ trávite hodiny pred digitálnymi zariadeniami, ktoré vyžarujú modré svetlo, vaše oči sa rýchlo unavia a dokonca sa vám môže časom zhoršovať aj zrak. Starajte sa o svoje oči pomocou týchto piatich jednoduchých očných cvičení!

4 dôvody, prečo začať nakupovať dioptrické okuliare online

Ste toho názoru, že kupovať dioptrické okuliare online je priveľmi zložité? Dovolíme si nesúhlasiť. Odporúčame preto pokračovať v čítaní tohto blogu.

6 tipov ako sa starať o svoje okuliare

Ak chcete, aby vaše dioptrické okuliare vyzerali ako nové aj po týždňoch nosenia, myslite na správnu a pravidelnú starostlivosť. 5 tipov od nás ako na to.

Máte otázky? Spýtajte sa nášho optometristu.