1.12.2021 61892 pozretí 4 minúty čítania Prejsť na e-shop

3 zásady správneho výberu lyžiarskych okuliarov

Každý lyžiar alebo snowboardista vám potvrdí, že dokonalé videnie je základom.  Ak to tak nie je, váš deň na svahu sa môže veľmi ľahko zmeniť na nepríjemnú skúsenosť a vašu lyžovačku pokaziť. Lyžiarske okuliare sú rovnako dôležitým doplnkom ako lyžiarska bunda alebo nohavice a v tomto článku vám poradíme, na ktoré vlastnosti si posvietiť a ako vybrať ten správny model na tohtoročnú sezónu.

#1 Zohľadnite počasie a svetelné podmienky

how to choose perfect snow goggles season 2017/18Jeden z najdôležitejších faktorov, ktorý treba pri výbere nových lyžiarskych okuliarov zohľadniť sú poveternostné podmienky, v ktorých sa chystáte lyžovať. Ak ide o šošovky, na výber dnes máte z nekonečného množstva farieb. I keď niektorá z nich pasuje k vašej bunde viac, každá farba filtruje svetlo inak a poskytuje jedinečné výhody v špecifickom počasí a svetelných podmienkach. Šošovky lyžiarskych okuliarov sa všeobecne delia do troch kategórií v závislosti od podmienok, do ktorých sú určené.

S1: Zamračené / Nepriaznivé počasie
Šošovky tejto kategórie poskytujú krištáľovo čistý výhľad aj keď je na svahu viditeľnosť veľmi nízka. Ak vás zastihne silné sneženie alebo jazdíte pri západe slnka, potrebujete šošovky s vysokou hodnotou VLT.
S2:  Premenlivé počasie
Najvyhľadávanejší typ šošoviek, funčkný v širokej škále slnečných podmienok. Poskytuje dokonalé videnie v slnečnom i zamračenom počasí a perfektne funguje aj v čase poobedňajších tieňov, ktoré sa ťahajú svahmi.
S3:  Jasné / Slnečné počasie
Okrem blokovania 100% škodlivých UV lúčov ponúka táto kategória šošoviek vysoké zafarbenie a maximálnu ochranu proti oslneniu. Umožňuje vám pohodlne vidieť v jasných podmienkach a slnečnom počasí.

Ak túžite po väčšej flexibilite, lyžiarske okuliare s fotochromickou šošovkou sa intenzite svetla prispôsobujú a menia sfarbenie, takže pokryjú širší okruh podmienok. Na podobnom princípe je tiež založená jedinečná technológia Prizm od Oakley, ktorá strategicky blokuje vlnové dĺžky pozdĺž farebného spektra čím zvyšuje viditeľnosť a robí Oakley Prizm šošovky všestrannými. Rovnako dobrou možnosťou ako docieliť maximálnu univerzálnosť sú okuliare s technológiou vymeniteľnosti šošoviek, ktorá umožňuje jednoduchú výmenu šošovky hneď ako dôjde k zmene počasia a svetelných podmienok.

Kategória šošovky vs. VLT

Ako spravne vybrat lyziarske okuliare na sezonu 2017/18
Ako sme už spomenuli, výber sfarbenia šošovky úzko súvisí s počasím a podmienkami, v ktorých sa chystáte športovať. VLT (Visible Light Transmission alebo prenos viditeľného svetla) vyjadruje percento slnečného žiarenia, ktoré šošovkou prechádza. Počas jasných slnečných potrebujete šošovky s nízkou hladinou VLT, ktoré vás ochráni pred oslepením a znižuje únavu očí. Naopak, počas zasnežených a hmlistých dní, keď sú svetelné podmienky nízke, sú pre vás vhodné šošovky s vyššou hodnotou VLT. Na eyerim si môžete skontrolovať VLT hodnoty a kategórie všetkých dostupných šošoviek od najpredávanejších značiek ako Oakley, Cebe, Bolle, Smith a ďalších. 

#2 Myslite na pohodlie

how to choose perfect snow goggles season 2017/18
Lyžiarske okuliare, ktoré ochránia váš zrak a zvýšia ostrosť vášho videnia sú samozrejme ‘must-have’. Netreba však zabudnúť na komfort, ktorý počas celodennej lyžovačky ocení každý z nás. Na čo sa zamerať:

Ventilácia (Anti-fog) - Ventilácia zabezpečuje cirkuláciu vzduchu vo vnútri okuliarov, zlepšuje reguláciu tepla a je kľúčovou vlastnosťou v boji proti kondenzácii. Všetky lyžiarske okuliare s anti-fog technológiou zabezpečujú perfektný komfort a jasný výhľad.
Tesnenie - Uistite sa, že pena kopíruje zakryvenie vašej tváre bez akéhokoľvek tlaku. Porozmýšľajte nad dvojvrstvovou alebo trojvrstvovou penou, ktorá sa ľahko prispôsobí tvaru vašej tváre a zabezpečí tak komfort a bezpečnosť.
Popruh - Väčšina lyžiarskych okuliarov má široký, protišmykový popruh, ktorý sa dá ľahko prispôsobiť obvodu vašej hlavy.
Kompatibilita s helmou - Helma je pre lyžiara alebo snowboardistu rovnako dôležitá ako okuliare a ich kompatibilita taktiež. Väčšina lyžiarskych okuliarov značiek, ktoré u nás nájdete je kompatibilná s helmami najznámejších výrobcov ako Bolle, Giro, Anon, K2, Carrera alebo Smith.
OTG (Over The Glasses) - Ak nosíte dioptrické okuliare, OTG technológia je pre vás to pravé. Rámy s touto technológiou sú širšie a hlbšie ako tie štandardné, čím poskytujú extra priestor pre vaše dioptrické okuliare. Navyše, OTG technológia predstavuje finančne menej náročnú možnosť ako napríklad na mieru vyrábané dioptrické lyžiarske okuliare. 

#3 Zvoľte správnu veľkosť

how to choose the perfect snow goggles season 2017/18
Pri výbere lyžiarskych okuliarov je potrebné myslieť aj na správnu veľkosť rámu, ktorá bude sedieť veľkosti vašej tváre. Väčšina lyžiarskych okuliarov sa vyrába v štandardnej veľkosti (M), ktorá je univerzálnou veľkosťou pre dospelých a tínedžerov. Táto veľkosť sedí väčšine ľudí a je vysoko pravdepodobné, že sadne aj vám.

Lyžiarske okuliare vo veľkosti L majú spravidla širší, vyšší a hlbší rám, ktorý prirodzene sedí ľudom s väčšou tvárou. Veľkosť S má naopak užší, kratší a plytkejší rám - táto veľkosť je vhodná pre deti a ľudí s vyslovene menšou tvárou.

Krátke zhrnutie na záver: Pri výbere nových lyžiarskych okuliarov myslite na správny výber šošovky (skla), ktorá bude vhodná do poveternostných podmienok, ktoré očakávate. Určite nezabudnite aj na ďalšie vlastnosti ako napríklad ventilácia, kompatibilita s helmou alebo správna veľkosť. A samozrejme nezamerajte sa len na technickú stránku, ale doprajte si aj štýl a farebné prevedenie, v ktorom na svahu zažiarite - na výber je ich viac než dosť. Ak chcete vidieť celú našu kolekciu lyžiarskych okuliarov, určite to urobte čo najskôr - nech ste na zimu skutočne pripravení.

Branislav

Som spoluzakladateľom eyerim - môj bežný deň zahŕňa všetko, čo sa týka brandingu a UX. Mám rád kombináciu športu a filozofie - popri permanentke do gymu na mojom stole leží vždy nejaká kniha. Neznášam holuby a nenosím dioptrické okuliare aj keby som mal.

Mohlo by vás zaujímať
Valentínsky darčekový sprievodca - darujte nezabudnuteľné

Oslávte vašu lásku ideálnym darčekom, ktorý trvá. Nakupujte slnečné a dioptrické okuliare s našim Valentínskym darčekovým sprievodcom a darujte nezabudnuteľný darček.

Čierna je späť! Prečo sa tešiť na Black Friday na eyerim?

Tu je všetko, čo ste kedy chceli vedieť o tomto záhadnom “sviatku”, ktorý robí raz do roka radosť vám a vašej peňaženke. A samozrejme – zistite, čo sme si pre vás tento rok pripravili!

Go. Explore. See.: Istanbul

Vitajte pri našej sérii videí Go. Explore. See., ktorými vás vizuálne prenesieme na krásne miesta po celom svete.

Máte otázky? Spýtajte sa nášho optometristu.