• E-shop
  • Info
  • Účet

Biofinity kontaktné šošovky

Kontaktné šošovky sú moderná optická pomôcka, ktorá slúži v prvom rade na korekciu očných chýb (krátkozrakosti, ďalekozrakosti, astigmatizmu a presbyopie). Pomáhajú ohýbať svetlo vstupujúce do oka, a tým zaostrujú videnie. Ako si kontaktné šošovky správne vybrať? Poradíme vám!

Aké sú výhody kontaktných šošoviek?

Uvažujete, či vyskúšať kontaktné šošovky? Tu sú niektoré z ich výhod, ktoré vás možno presvedčia.

- Kontaktné šošovky neskresľujú kontúry tváre tak, ako to niekedy môžu robiť rámy okuliarov.
- Nemusíte vymieňať slnečné a dioptrické okuliare - môžete pohodlne nosiť slnečné okuliare a zároveň mať v očiach kontaktné šošovky.
- Môžete bezpečne vykonávať akýkoľvek šport.
- Sú pohodlné a neposúvajú sa na nose ako okuliare.
- Cez šošovky budete môcť lepšie zaostrovať a nebudú vás oslepovať odlesky zo skiel okuliarov.
- S kontaktnými šošovkami nemusíte robiť kompromisy v mejkape.

Ako vybrať kontaktné šošovky?

V prvom rade sa zamyslite nad tým, kedy plánujete kontaktné očné šošovky využívať najviac. Ďalej si musíte ujasniť, aký typ korekcie potrebujete.

Typy kontaktných šošoviek

Najbežnejšia a najdôležitejšia kategorizácia kontaktných šošoviek je založená na type korekcie zraku, ktorú šošovky poskytujú. Všetky kontaktné šošovky možno rozdeliť na:

- Sférické kontaktné šošovky sú priehľadné dioptrické šošovky určené na korekciu krátkozrakosti či ďalekozrakosti. Umožnia vám pohodlne a bezpečne vykonávať aktivity, ktoré s okuliarmi idú len veľmi ťažko.
- Tórické kontaktné šošovky sú určené na korekciu astigmatizmu, keďže majú cylinder.
- Multifokálne kontaktné šošovky sa používajú na korekciu presbyopie. To znamená, že korigujú videnie do diaľky aj do blízka.

Šošovky si následne viete vybrať aj podľa preferovanej doby nosenia, a to:

- Jednodenné kontaktné šošovky sú najmenej zaťažujúce pre oči a netreba ich skladovať v roztoku či inak ošetrovať. Po jednorazovom použití sa musia vyhodiť.
- Mesačné kontaktné šošovky sú ideálne pre tých, ktorí sú na nosenie šošoviek zvyknutí a zvládajú pravidelný režim nasadzovania, vyberania a správneho skladovania šošoviek. Jeden pár vydrží až 30 dní.

Vo všeobecnosti sa vyhýbajte noseniu kontaktných šošoviek po ich odporúčanej dobe nosenia. Môže to viesť k negatívnym zdravotným následkom.

Materiály kontaktných šošoviek

V našej ponuke nájdete kvalitné kontaktné šošovky z hydrogélového a silikón-hydrogélového materiálu, ktoré sa líšia obsahom vody a priepustnosťou kyslíka. Nie všetky materiály šošoviek vám môžu dobre sedieť, takže pred výberom najvhodnejšieho radšej vyskúšajte niekoľko typov.

Ďalšie parametre výberu kontaktných šošoviek

Okrem vyššie spomenutého typu, doby nosenia či materiálu treba pri výbere šošoviek zohľadniť tiež:

- Typ korekcie: Váš očný lekár vám po vyšetrení povie, akú očnú chybu treba vo vašom prípade korigovať. Konkrétne ide o krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus a presbyopiu.
- Počet dioptrií: Aj túto hodnotu vám určí váš očný špecialista. Pri kontaktných šošovkách sa označuje symbolmi D, PWR alebo Dpt, za ktorými nájdete príslušnú číselnú hodnotu. POZOR - počet dioptrií kontaktných šošoviek sa nemusí zhodovať s dioptriami okuliarov.
- Zakrivenie: Táto hodnota vyjadruje zakrivenie zadnej plochy kontaktnej šošovky, ktoré by malo zodpovedať zakriveniu rohovky (BC). Jeho hodnota je zvyčajne 8 (s desatinným doplnkom), prípadne 9.
- Priemer šošovky: Hodnota, ktorá udáva šírku šošovky. Najčastejšie sa pohybuje v rozmedzí 13,5 až 14,5 mm. Na túto hodnotu si dávajte pozor obzvlášť vtedy, keď meníte značku kontaktných šošoviek.

Ako sa správne starať o kontaktné šošovky?

V prípade kontaktných šošoviek je správna starostlivosť o ne kľúčová, keďže zaručí nielen ich pohodlné používanie, ale aj zdravotnú nezávadnosť. Kontaktné šošovky po opatrnom vybratí z oka vždy vložte do puzdra so špeciálnym roztokom, ktorý ich očistí, vydezinfikuje a opätovne hydratuje. Nazabudnite, že aj samotné puzdro treba denne opláchnuť roztokom a nechať uschnúť.

Ako si správne nasadiť kontaktné šošovky?

Máte svoje prvé kontaktné šošovky a neviete presne, ako ich nasadiť? Tu je rýchly návod:

1) Poriadne si umyte a osušte ruky.
2) Kontaktnú šošovku vyberte z puzdra končekom vášho prsta.
3) Následne ju umiestnite na špičku ukazováka alebo iného prsta.
4) Pohľadom zboku skontrolujte, či kontaktná šošovka nie je otočená naopak. Ak je otočená správne, pripomínať by mala tvar misky.
5) Opatrne stiahnite prstom spodné viečko a pozerajte sa smerom nahor, oko majte do široka otvorené a do jeho stredu vložte šošovku.
6) Oko zatvorte a zažmurkajte.
7) Správne nasadená kontaktná šošovka by mala byť v oku pohodlná.
8) Rovnako aplikujte aj druhú šošovku.
 

Značky

Skryť filter Zobraziť filter
Filter
Zoradiť: Podľa obľúbených  
Filtrovať podľa
Zobrazujem: 10