Je UV žiarenie naozaj také škodlivé? Prečo UV ochranu v minulosti nikto neriešil a dnes je zrazu taký strašiak? Je to iba marketingový ťah? Poďme sa spolu pozrieť na niekoľko (bohužiaľ) rozšírených názorov na tému UV žiarenia:

Áno, v minulosti sa neprikladala ochrane proti slnku veľká váha a prehnane opálená pokožka bola dokonca trendom. Doba však pokročila a my už vieme, že UV žiarenie sa za posledných 30 rokov výrazne zvýšilo a okrem iného spôsobilo až 4-násobný nárast výskytu rakoviny kože. (A to nehovoríme o menej dramatických vráskach či pigmentových škvrnách). Našťastie sa vpred posunul aj výskum a vývoj ochranných prostriedkov proti UV žiareniu, ktoré sú voľne dostupné a účinné. Využime pokrok v prospech nášho zdravia.

Ľudská fyziológia je postavená úplne odlišne, než tá rastlinná. Napríklad, väčšina rastlín slnko potrebuje na fotosyntézu. My ľudia, hoci slnko potrebujeme (napríklad pre tak dôležitý vitamín D), máme dva orgány, ktoré dokáže prílišné UV žiarenie poškodiť - koža a oči. Neporovnávajme neporovnateľné.

Práve naopak. Kvalitné okuliare filtrujú UV, no nebránia plnohodnotnému zraku. V prípade polarizačného filtra dokážu maximálne brániť nežiadúcim odleskom od povrchov ako voda či sneh a zvyšujú kontrast.