Svetový deň zraku (WSD) sa koná raz ročne v druhý októbrový štvrtok . O to, aby sa na dôležitosť pravidelnej starostlivosti o oči nezabudlo sa každoročne stará Medzinárodná agentúra na prevenciu slepoty (IAPB) pod iniciatívou VISION 2020 Global Initiative. Tohtoročný WSD sa koná 12. októbra.

Svetový deň zraku každoročne poukazuje na dôležitosť zvyšovania povedomia verejnosti o slepote a poruchách zraku, ktoré sú jedným z hlavných medzinárodných problémov verejného zdravia. Približne 285 miliónov ľudí na svete trpí problémom so slabým zrakom alebo dokonca slepotou. Čo je však zaujímavé je to, že asi 80 % týchto prípadov sa dá predísť prevenciou. Ak by každý z nás aspoň raz ročne navštívil svojho optometristu, osem z desať ľudí by vďaka včasnej diagnostike nemuselo vôbec oslepnúť. 

Pokiaľ však svoj zrak zmeraný máte, no hodnoty svojich dioptrií si nepamätáte, máme pre vás skvelú správu. Nemusíte chodiť na žiadne nové merania, vďaka našej bezplatnej aplikácii Lens Scan si presné hodnoty svojich dioptrií zmeriate v pohodlí domova. Návod, ako na to a všetky informácie o aplikácii Lens Scan sa dozviete TU.

5 rýchlych cvikov pre vaše oči

Kvôli škole a práci sa až niekoľko hodín denne pozeráme na počítače či mobily a keď chceme prestávku, znova siahneme po digitálnych zariadeniach. Navonok je to síce relax, no naše oči sa namáhajú stále rovnako bez toho, aby si skutočne oddýchli. Ako im teda dopriať pauzu? Tu je 5 jednoduchých cvičení, ktoré môžete robiť, nech ste kdekoľvek.

1) Choďte von

Doprajte svojim očiam zmenu prostredia a choďte von. Nemôžete? Nevadí, kúpte si zelenú rastlinu a položte ju cca 6 metrov od vášho stola (zíde sa vám aj pri ďalšom cvičení).

2) Pravidlo 20-20-20

Každých 20 minút sa 20 sekúnd pozerajte na niečo, čo je od vás vzdialené 20 stôp (cca 6 metrov) - ideálne na rastlinu z cvičenia 1.

 

3) Žmurkajte

Keď pozeráme na monitory, žmurkáme menej. Takže niekoľkokrát pomaly zatvorte a otvorte oči a potom si skúste viac všímať, ako často žmurkáte.

4) Obrys čísla 8

Predstavte si niekde v diaľke veľké číslo 8. Očami jeho tvar niekoľkokrát prejdite - raz pomalšie, raz rýchlejšie. Tieto pohyby sú úplne iné než tie, ktoré zvyčajne vaše oči robia.

5) Užite si tmu

Doprajte svojim očiam chvíľku úplného odpočinku – zakryte si oči rukami, trikrát sa zhlboka nadýchnite a pocíťte príliv energie.

5 rýchlych cvikov pre zdravé oči, ktoré možete robiť doma aj v práci

A aby sme v tento deň neprispeli k ničeniu vášho zraku pozeraním na obrazovku počítača alebo telefónu, pripravili sme pre vás rýchly prehľad toho, ako je svet na tom so zrakom. Nájdete sa niekde v týchto číslach?

World Sight Day 2019

Chráňte svoj zrak - stojí za to!